Jakie drzewa można sadzić wiosną? Poradnik ogrodniczy

Wiosna to jedna z tych pór roku, która zachwyca bogactwem kolorów, roślin i najróżniejszych kwiatów. Jest to również doskonały moment, aby zadbać o własny ogród i wypełnić go zachwycającymi gatunkami drzew. Które drzewa sadzimy wiosną? Zapraszamy do lektury artykułu. 

Nie ulega wątpliwości, że niejeden amator ogrodnictwa może pogubić się w zaleceniach dotyczących pielęgnacji roślin, czy konkretnych terminach sadzenia drzew i krzewów. Co wiecie, ile osób tyle opinii w tym temacie. O ile jedni preferują jesienne sadzenie, tak drudzy zdecydowanie wybierają wiosnę. W tym przypadku konkretne terminy o wiele bardziej niż od upodobań czy przekonań zależą od gatunków i cech konkretnych roślin. Sprawdźmy, które z nich najlepiej jest posadzić wiosną.

Sadzenie drzew liściastych powinno odbywać się od marca do kwietnia. Zapominalscy mogą wykonać to w drugim terminie, który przypada na miesiące od sierpnia do listopada. W tym przypadku warto pamiętać jednak, że np. dęby zdecydowanie lepiej jest posadzić wiosną! Jesienią możliwe jest to tylko wtedy, gdy opadną już liście. Co więcej, drzewa liściaste, które posadzimy wiosną, warto od razu przyciąć. 

Z kolei sadzenie drzew iglastych najlepiej jest rozpocząć w kwietniu lub dopiero w okresie wakacyjnym, czyli od drugiej połowy sierpnia  Jest to niezwykle istotne, ponieważ drzewa iglaste, które posadzimy zbyt późno, nie zdążą się ukorzenić, a w rezultacie uschną.

Ostatnią grupą drzew, która zasługują na szczególną uwagę, są drzewa owocowe. Czereśnie, morele, a także brzoskwinie sadzimy właśnie wiosna, ponieważ charakteryzują się one znikomą odpornością na niskie temperatury. Ponadto przez kilka pierwszych lat należy je regularnie zabezpieczać przed przymrozkami i mrozem. Jeżeli marzysz o zrywaniu śliwek z własnego ogrodu, to pamiętaj, że najlepszymi porami roku, aby rozpocząć ich uprawę, jest wiosna i jesień.

Copywriter

Copywriter

autor