Zapach szamba w domu – skąd się bierze?

Zapach szamba w domu jest częstym zjawiskiem w gospodarstwach domowych, które posiadają szambo. Istnieje wiele przyczyn odpowiedzialnych za wystąpienie niepożądanej woni. Doradzamy, jak pozbyć się problemu i jak zapobiec mu w przyszłości.

Dlaczego występuje zapach szamba w domu i jak to naprawić?

Istnieje kilka powodów, przez które zapach szamba może pojawić się w Twoim domu. Jednym z najczęstszych jest spadek poziomu wody w zbiorniku – poniżej rury odpływowej. Może się tak zdarzyć, jeśli z wody w Twoim domu korzysta wiele osób lub jeśli nie było wystarczająco dużo deszczu, by uzupełnić wody gruntowe wokół szamba. W takiej sytuacji nieprzyjemne zapachy pochodzące z rozkładającej się w zbiorniku materii mogą wydostać się na zewnątrz i przedostać się do domu przez kratki ściekowe lub inne otwory.

Inną przyczyną nieprzyjemnych zapachów dochodzących z szamba mogą być nieszczelności w rurach prowadzących od zbiornika do pola odpływowego, co powoduje, że ścieki i gaz wracają do domu, zamiast być prawidłowo rozprowadzane pod ziemią. Nieszczelności te mogą być często naprawione przez profesjonalistę bez konieczności wymiany jakichkolwiek głównych elementów systemu. Stary lub psujący się system septyczny może po prostu nie być w stanie odpowiednio oczyszczać wszystkich trafiających do niego odpadów, co powoduje, że gazy (a czasem też surowe ścieki) wydostają się na zewnątrz przez każdy dostępny otwór.

Jak pozbyć się zapachu szamba w domu?

Choć zapachy te mogą być nieprzyjemne, istnieją sprawdzone sposoby, aby się ich pozbyć i sprawić, by dom bez względu na sytuację pachniał świeżo i czysto. Jedną z możliwości na wyeliminowanie zapachu szamba jest wlewanie raz w tygodniu białego octu do muszli klozetowej, z której wydobywają się zapachy. Kwasowość octu pomoże zniszczyć bakterie powodujące nieprzyjemne zapachy w muszli. Warto spróbować także sody oczyszczonej jako naturalnego dezodorantu, posypując nią podstawę toalety lub wsypując ją do odpływu. Zarówno ocet, jak i soda oczyszczona mogą być stosowane w innych miejscach w domu, w których utrzymuje się nieprzyjemny zapach, takich jak pojemniki na śmieci, legowiska zwierząt czy półki na buty. Biofos posiada w swojej ofercie różnorodne profesjonalne produkty niwelujące nieprzyjemny zapach.

Kilka sposobów na zapobieganie zapachowi z szamba w twoim domu

Jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby zapobiec zapachowi z szamba w swoim domu. Przede wszystkim, upewnij się, że zbiornik jest regularnie odpompowywany. Dzięki temu odpady stałe nie będą się gromadzić. Dodatkowo nie wrzucaj do kanalizacji niczego, co mogłoby ją zatkać i wywołać problem nieprzyjemnego zapachu. Co więcej, pamiętaj o szybkiej naprawie wszelkich przecieków, aby ścieki nie dostały się do Twojego domu. Wreszcie, jeśli zauważysz nieprzyjemny zapach wydobywający się z szamba, najlepiej jak najszybciej skontaktuj się z fachowcem.

WcaOowWhEYhoo

WcaOowWhEYhoo

adm