Kilka słów o taryfie gwarantowanej

taryfa gwarantowana

W ostatnim czasie coraz częściej spotkać można się ze stwierdzeniem, jakim jest taryfa gwarantowana OZE. Nie ma w tym jednak zupełnie nic niezrozumiałego. Nieustannie rosnące zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii sprawiło, że Państwa decydują się na wsparcie producentów lub dokładniej – inwestorów. Jednym ze skutecznych sposobów, który cieszy się niesłabnącą popularnością, może być tzw. taryfa gwarantowana, o której szerzej opowiemy w poniższym artykule. Serdecznie zapraszamy! 

Czym jest taryfa gwarantowana? 

Taryfa gwarantowana to nic innego, jak cena ustalona na podstawie konkretnych i ściśle określonych przepisów, jaką otrzymują dostawcy energii pochodzącej z odnawialnych źródeł energii. Dzięki temu, że w przeważającej większości są to korzystne, długoterminowe kontrakty, kwota pozostaje niezmieniona przez określony czas. To właśnie dlatego zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii nieustannie rośnie. Zgodnie z danymi zaprezentowanymi w ustawie, cena w taryfach gwarantowanych powinna stanowić 90% ceny referencyjnej. 

Cena energii dla OZE zależy przede wszystkim od sposobu, w jaki ta jest pozyskiwana. Z kolei, aby móc mówić ogólnie o sprzedaży pozyskanej energii, instalacje powinny być wyposażone w odpowiednie parametry. Mówiąc o energii OZE, w ustawie określona jest ona jako 500 kW. Szczegółowe informacje dotyczące taryfy odnawialnej dostępne są w artykule zatytułowanym Taryfa gwarantowana OZE – co to oznacza? Na tym etapie warto byłoby przypomnieć również o wysokościach taryf gwarantowanych, które zostały ustalone w nowelizacji ustawy OZE. I tak mówimy tu o dwóch podstawowych wartościach odpowiadających mocy generatora fotowoltaicznego, a te prezentują się w następujący sposób: 

  • Instalacja fotowoltaiczna do 3kW – wówczas sprzedaż energii za 0,75zł/kWh,
  • Instalacja fotowoltaiczna od 3kW do 10kW – wówczas sprzedaż energii za 0,65zł/kW. 

Na szczególną uwagę zasługuje również fakt, że taryfy gwarantowanej nie należy łączyć z żadną inną formą wsparcia. Dotyczy to zarówno dotacji, jak i kredytów preferencyjnych itp. Zastanawiasz się, jakie główne cele niosą ze sobą taryfy gwarantowane? Głównym punktem będzie tu przede wszystkim umożliwienie rozwoju rynkowego danej technologii sektora odnawialnych źródeł energii do momentu, kiedy ta nie będzie mogła funkcjonować samodzielnie na rynku konkurencyjnym. Najprościej rzecz ujmując, możliwe jest obniżenie cen inwestycyjnych, a wraz ze wzrostem technologicznym podnoszona jest wydajność urządzeń. 

Wejdź i Ty do świata OZE – sprawdź co przygotowała Polenergia.

Copywriter

Copywriter

autor