Narzędzia dla sadowników

narzedzia sadownik

Sadownicy stają przed wieloma wyzwaniami związanymi ze zmieniającym się rynkiem. Klienci coraz częściej szukają ekologicznych owoców, zmieniają się także regulacje dotyczące ochrony środowiska naturalnego. Trwa poszukiwanie rozwiązań umożliwiających sprawniejszą i tańszą produkcję zapewniającą jednocześnie właściwą jakość owoców. Z pomocą przychodzą nowoczesne narzędzia dla sadowników.

Usuwanie chwastów w sadach

W ostatnim czasie dąży się do jak najszerszego zastosowania mechanicznych metod usuwania chwastów. Chemiczne zwalczanie chwastów w sadach, najczęściej przy użyciu preparatów z glifosatem jest nie tylko efektywne, ale również łatwe w użyciu i stosunkowo niedrogie. Coraz częściej jednak zwraca się uwagę m.in. na negatywne dla środowiska naturalnego aspekty jego stosowania, przez co dąży się do jego ograniczenia. Także dlatego, że może powodować uodparnianie chwastów na środki ochrony roślin. 

W tej chwili najlepszym alternatywnym rozwiązaniem wydaje się mechaniczne usuwanie niechcianych roślin. 

Maszyny do usuwania chwastów

Na rynku dostępne są różne maszyny do usuwania chwastów w sadach m.in. pielniki czy kosiarki. Nowoczesne pielniki mają nie tylko funkcje regulacji głębokości pielenia, ale i ochrony drzewa przed mechanicznymi uszkodzeniami. Wchodzące w skład wyposażenia przystawki dają dodatkowe możliwości pracy, jak np. podcinanie korzeni. 

Z kolei kosiarki pozwalają regulować szerokość i wysokość cięcia, zapewniając jednocześnie precyzyjne koszenie i odpowiednią wydajność. 

Mechaniczne zbieranie owoców

Wielu ogrodników decyduje się na zakup kombajnów do owoców. Ograniczają one koszt zbioru np. jabłek i minimalizują problemy związane z szukaniem pracowników sezonowych. Najczęściej stosowane kombajny powodują zewnętrzne uszkodzenia owoców. Służą więc do zbiorów przemysłowych, gdyż tak zebrane owoce trzeba szybko przetworzyć. Na rynku dostępny jest także kombajn z systemem zapewniającym delikatny załadunek owoców i prawie całkowite wyeliminowanie ich uszkodzeń.

Przycinanie gałęzi

Coraz popularniejsze stają się mechaniczne metody przycinania gałęzi przy użyciu nowoczesnych narzędzi. Specjaliści wskazują na liczne zalety tych metod. Są nimi na przykład zwiększona wydajność cięcia czy wzrost owocowania. Ciekawym rozwiązaniem jest kombajn wielozadaniowy. Nie tylko zbiera owoce, ale dzięki wyposażeniu w sekatory i kompresor, wykonuje pielęgnacyjne cięcie drzew. 

Tradycyjne narzędzia nie wystarczą

Wobec nowych wyzwań rynkowych tradycyjne przyrządy stosowane w sadownictwie nie są wystarczającym rozwiązaniem. Szukać należy innowacyjnych narzędzi dla sadowników, gdzie doskonałym przykładem może być Grunner Aplider. Te zapewniają bowiem lepszą wydajność, zmniejszają koszty pracy, ograniczają negatywny wpływ upraw na środowisko naturalne i oferują lepszy jakościowo produkt.

Copywriter

Copywriter

autor