Jak wybrać oświetlenie do ogrodu?

oświetlenie ogrodowe

Oświetlenie ogrodowe pełni nie tylko funkcje praktyczne, ale także estetyczne. Aby uzyskać ciekawy, a jednocześnie spójny efekt, aranżacja oświetlenia w ogrodzie nie powinna być przypadkowa. Warto zastanowić się, dokładnie przemyśleć, gdzie ulokować lampy, halogeny, punkty świetlne, by stanowiły one odpowiednią całość i by wpisywały się w najnowsze trendy ogrodowe.

Jakie oświetlenie nadaje się do ogrodu?

Oświetlenie domowe i oświetlenie ogrodowe to dwie różne kwestie. Różnice te wynikają przede wszystkim z faktu, że produkty przeznaczone do użytku na zewnątrz powinny być bardziej wytrzymałe i odporne na działanie czynników zewnętrznych, zmienną temperaturę itp. Wśród rodzajów oświetlenia ogrodowego najbardziej popularne to:

  • wbudowane punkty świetlne;
  • latarnie;
  • kinkiety;
  • lampy z tradycyjnymi żarówkami, halogenami lub świetlówkami kompaktowymi;
  • słupki,
  • reflektory.

Jakie elementy w ogrodzie należy oświetlić?

Oświetlenie ogrodowe pełni przede wszystkim funkcję praktyczną. Wszak najistotniejsze jest to, żeby ogród stanowił bezpieczne miejsce dla dzieci i dorosłych, nawet po zmroku. Warto zatem zadbać o odpowiednie oświetlenie a strategicznych miejscach, takich jak: drzwi wejściowe, okolice furtki, ścieżka do domu, wszelkie zbiorniki wodne, garaż, domek na narzędzia, schody, altanka, taras weranda, miejsce, w którym stoi stół i kanapy lub krzesła, czyli tam gdzie odbywają się wieczorne spotkania z rodzina bądź przyjaciółmi.

O czym pamiętać, wybierając oświetlenie ogrodowe?

Przy dokonywaniu oświetlenia ogrodowego należy pamiętać o tym, by po pierwsze zadbać o wszystkie wymienione w akapicie wyżej miejsca oraz, by wybrany typ oświetlenia dobrze komponował się z aranżacją ogrodu. W tym wypadku można poprosić również o pomoc fachowców. Można także pomyśleć o smart rozwiązaniach do domu, czyli tak zwanym inteligentnym oświetleniu. Koniecznie też trzeba patrzeć na jakość oświetlenia ogrodowego. Wszak, jak już wspomnieliśmy na początku, produkty te narażone są na zmienne w naszym klimacie, warunki pogodowe.

Copywriter

Copywriter

autor