Jak uprawiać borówki w ogrodzie

Borówka amerykańska jest bardzo wdzięczną rośliną do uprawy i jednym z najbardziej dostępnych owoców w Ameryce Północnej. Łatwo je rozmnażać, rosną na większości gleb i nie wymagają wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Uprawa borówki w ogrodzie może być tak prosta lub tak trudna, jak sobie tego życzysz. Jeśli nigdy wcześniej nie uprawiałeś borówki amerykańskiej, musisz się wiele nauczyć o uprawie tej wszechstronnej rośliny. Trochę cienia, trochę słońca, gleba piaszczysta, gleba skalista, a nawet wilgotność to tylko kilka zmiennych, które musisz wziąć pod uwagę, uprawiając borówki w swoim ogrodzie. Poniżej przedstawiamy wszystko, co należy wiedzieć o uprawie borówki amerykańskiej w ogrodzie, od rozmnażania po zbiory i przechowywanie.

Jak uprawiać borówkę amerykańską z nasion

Borówki są samopłodne, co oznacza, że mogą wytwarzać kwiaty i owoce bez potrzeby posiadania partnera w postaci innego pobliskiego krzewu. W rzeczywistości nie jest nawet konieczne ich wzajemne zapylanie. Jak więc można rozpocząć uprawę borówki amerykańskiej z nasion? Nasiona borówki można kupić w Internecie lub w lokalnym sklepie ogrodniczym. Nasiona powinny być świeże i żywotne w momencie zakupu, ponieważ zachowują żywotność tylko przez jeden sezon. Po zakupie nasion potrzebna jest sadzarka, która pomieści co najmniej pięć galonów wody. Będzie to zbiornik wodny, dlatego nie należy napełniać go powyżej górnej krawędzi. Jeśli masz większą doniczkę, możesz podlewać nasiona od dołu. Jeśli nie, będziesz musiał to zrobić ręcznie, wkładając do doniczki butelkę z wodą i przykrywając ją ściereczką, aby wchłaniała wodę od dołu do góry. Gdy doniczka i nasiona mają już wodę, należy ją regularnie wymieniać i dwa razy w miesiącu uzupełniać nawozem. Można dodać około ½ szklanki schelatowanego żelaza na pięć litrów wody. Zobacz borówka amerykańska uprawa.

Rozmnażanie przez sadzonki i szczepienie

Borówki można łatwo rozmnażać przez sadzonki korzeniowe, sadzonki łodygowe i szczepienie. Pierwsze dwie metody wymagają posiadania ogrodu do sadzenia, więc jeśli jeszcze go nie masz, teraz jest czas, aby zacząć! Można też kupić ukorzenione sadzonki, ale są one często droższe i trudniej dostępne. Najłatwiejszym sposobem rozmnażania roślin jagodowych jest pobieranie ukorzenionych sadzonek. Wystarczy pobrać zdrową ukorzenioną sadzonkę i umieścić ją w glebie. Można też użyć szklanki z naciętym dnem, aby stworzyć wilgotne środowisko dla wzrostu sadzonki. Gdy sadzonka się ukorzeni, można ją wyjąć z gleby i przesadzić w nowe miejsce. Sadzonkę należy posadzić na głębokość około trzech cali.

Inne artykuły:

Jak uprawiać borówkę amerykańską z sadzonek pędowych?

Po rozmnożeniu borówki przez sadzonki korzeniowe, w celu zwiększenia plonów można pobrać sadzonki pędowe. W tym celu wystarczy wykonać czyste cięcie na końcu zdrowej łodygi i umieścić jej koniec w glebie. Aby utrzymać wilgoć, można przykryć łodygę ziemią lub plastikową torebką. Po trzech tygodniach sadzonki wykształcą dwa korzenie. Można wtedy usunąć plastikową torebkę lub odkryć sadzonkę i nadal ją podlewać. Sadzonki borówki amerykańskiej mogą potrzebować od czterech do sześciu tygodni, aby zakwitnąć. Gdy kwiaty się otworzą, można pobrać sadzonkę i posadzić ją w doniczce wypełnionej ziemią. Glebę można podlewać, aby była wilgotna, ale nie mokra. Po przeniknięciu korzeni do gleby sadzonkę można przesadzić w inne miejsce w ogrodzie.

Zobacz także:

Jak uprawiać borówkę amerykańską z odrostów korzeniowych

Borówkę łatwo rozmnaża się także z odrostów. Wystarczy znaleźć zdrowo rosnącą przyssawkę korzeniową i odciąć ją u podstawy rośliny. Następnie można ją umieścić w ziemi doniczkowej i podlewać jak zwykle. Gdy na przyssawce pojawią się dwa lub trzy liście, można usunąć ziemię doniczkową i przesadzić przyssawkę w nowe miejsce w ogrodzie.

Jak zwiększyć wydajność jagód?

Jagody mogą być uprawiane na wielu glebach, ale najlepsze dla plonów są gleby piaszczyste. Jeśli masz kamienistą glebę, możesz użyć mulczu z rozłożonego granitu, aby poprawić strukturę piaszczystej gleby. Aby zwiększyć ilość składników odżywczych w glebie piaszczystej, można także zastosować drenaż glebowy. Jest to płyn, który nanosi się na glebę. Można go kupić w większości sklepów ogrodniczych lub samodzielnie wymieszać z substancjami odżywczymi.

Zbieranie i suszenie plonów do przechowywania

Borówki można zbierać, gdy tylko dojrzeją. Można to zrobić, po prostu zrywając jagody z krzaka. Jeśli wolisz poczekać trochę dłużej, pozwól jagodom w pełni dojrzeć i uzyskać pomarańczowo-czerwony kolor na zewnątrz. Gdy jagody są już dojrzałe, można przystąpić do ich zbioru. Można je spożywać na świeżo, suszyć lub przygotować z nich nowy ulubiony deser – placki, cobblery lub dżemy. Zbiory można zachować do późniejszego wykorzystania, susząc je, konserwując, zamrażając lub robiąc dżem jagodowy. Dżem jagodowy to jeden z najprostszych i najlepszych sposobów na zachowanie własnych zbiorów.

Zakończenie

Borówki to piękne kwiaty i pyszne owoce. W rzeczywistości są to jedne z najbardziej dostępnych owoców Ameryki Północnej. Możesz uprawiać borówki w swoim ogrodzie i sprawić, że będą smakować wyśmienicie. Borówkę łatwo rozmnaża się z sadzonek, odrostów korzeniowych i nasion. Można także zwiększyć plony jagód, nawożąc glebę i zbierając owoce, gdy są dojrzałe. Po zbiorach można je spożywać na świeżo, konserwować lub wykorzystać do produkcji pysznych dżemów i galaretek. Borówki są smaczne i pożywne.

Copywriter

Copywriter

autor