Oman wielki

Oman wielki

Oman wielki to roślina wieloletnia, która należy do rodziny astrowatych. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, że ten niezwykły kwiat może poszczycić się licznymi właściwościami leczniczymi i zdrowotnymi. Oman wielki – kwiat ten odznacza się również niepowtarzalnym symbolizmem.

Oman wielki spokrewniony jest ze słonecznikiem. Co więcej, podobieństwo widoczne jest gołym okiem. Kwiat ten posiada grubą, rozgałęzioną łodygę, która otoczona jest karbowanymi liśćmi. Z kolei kwiatostany przyjmują postać koszyczków z żółtymi kwiatami. W uprawie jest to roślina raczej niewymagająca. Nie ma również zaleceń co do rodzaju gleby, w której poczuje się najlepiej. Może rosnąć zarówno w miejscach nasłonecznionych, jak i tych częściowo zacienionych.

Oman wielki kwiat rozmnaża się zwykle przez nasiona lub podział wiosną ewentualnie jesienią. Czym kwiat ten różni się od słonecznika? Przede wszystkim średnicą, a także węższymi i nieco bardziej iglastymi kwiatami zewnętrznymi. Nasiona Omanu wielkiego z powodzeniem znaleźć można w sklepie internetowym, a także wielu sklepach stacjonarnych.

Zastosowanie omanu wielkiego

Oman wielki kwiat może być stosowany jako środek wykrztuśny, a także pobudzający wydzielanie soków trawiennych. Ponadto skutecznie łagodzi bóle brzucha i wspomaga regularne wypróżnianie. Od dawien dawna stosowany był w leczeniu zapalenia nerek i dróg moczowych. Dodatkowo może być stosowany w walce ze stanami zapalnymi jamy ustnej, dziąseł i gardła.

Syrop na kaszel z omanu wielkiego

Składniki:

  1. ¼ szklanki suszonego korzenia omanu wielkiego
  2. ¼ suszonych płodów dzikiej róży
  3. 250 ml wody
  4. ½ szklanki naturalnego miodu.

Przygotowanie:

  1. Korzeń omanu wielkiego i suszone płody dzikiej róży gotuj na małym ogniu przez około 20 minut.
  2. Płyn odcedź i wymieszaj z miodem.
  3. Po przygotowaniu przechowuj w lodówce.
Copywriter

Copywriter

autor